آموزش کامسول Comsol در خانه مکانیک

آموزش کامسول Comsol در خانه مکانیک

مدل سازی و شبیه­ سازی رایانه­ ای یکی از ارکان اساسی پیشبرد علوم مختلف به شمار می­ آید که امکان طراحی فرایند، بهین ه­سازی، تحلیل و بررسی ایده­ های نوین را فراهم می­ کند.

رشد چشمگیر نرم افزارهای شبیه­ سازی در سال­های اخیر باعث سردرگمی مخاطبان در انتخاب نرم افزار مناسب شده است. یکی از قویترین نرم افزارهای موجود در زمینه شبیه سازی، نرم افزار کامسول می­ باشد. این نرم افزار در سال ۱۹۸۶ توسط دانشجویان مؤسسه سلطنتی فناوری سوئد ایجاد شد. نام قبلی این نرم افزار فملب بوده است و از سال ۲۰۰۵ به کامسول  تغییر نام داده است.

نرم­ افزار کامسول مبتنی بر روش المان محدود می­ باشد. ویژگی بارز این نرم افزار ادغام پدیده­ های مختلف فیزیکی در قالب یک پروژه و تحلیل همزمان پدیده­ ها می­ باشد. نرم­ا فزار کامسول توانایی تحلیل مسائل بسیار تخصصی در مهندسی مکانیک، برق، عمران، مواد و نیز علوم پایه نظیر شیمی، ریاضی و فیزیک را داراست.

کامسول برای ساده­ سازی بیان صورت مسئله در بسیاری از زمینه های فنی و پایه، ماژول های از پیش آماده ای را در اختیار محققان قرار می­ دهد تا مسئله خود را در مدل پیش فرض قرار دهند. در صورتی که مدلی برای مساله­ی شما در نظر گرفته نشده باشد، اجازه دارید آن را برای مساله خود تعریف کنید. یکی از ویژگی­ های مهم نرم­ افزار کامسول، قابلیت ایجاد ارتباط با نرم­ افزار متلب می­ باشد.

برقراری ارتباط بین محیط کامسول و متلب، این قابلیت را به کامسول می­دهد تا محیط گرافیکی خود را با قدرت برنامه­ نویسی متلب در هم آمیخته و تمام توانمندی های متلب بهره ببرد. کامسول همچنین دارای قابلیت ارتباط با نرم افزارهای قدرتمند دیگری مانند کتیا، سالیدورک، اینونتور و اتوکد و موارد دیگر را دارد که امکان استفاده از قدرت طراحی و مدلسازی این نرم افزارها را فراهم می­ کند.

اشتراک گذاری پست

درباره ی نویسنده

دیدگاه

دیدگاهها بسته شد.